canoncanonتاریخچهcanonکمپانی

تاریخجه کنان

در سال 1933 دستیابی به دوربین‌های باکیفیت در ژاپن امری دشوار بود؛ زیرا این دوربین‌ها غالبا اروپایی و بسیار گران بودند. در چنين روزهايي بود كه اتاق کوچکی در یک خانه برای اولین قدم‌های یک شرکت بزرگ آماده شد. در واقع نخستین دوربین باکیفیت ژاپنی با نام کیوانن در همین اتاق ساخته شد. در ادامه در سال 1935 و دو سال پس از شروع کار، نخستین دوربین دارای شاتر 35 میلی‌متری ساخته شد و شرکت صنایع اپتیکال پرسیژیون به ثبت رسید. چهار سال بعد همین شرکت موفق به ساخت نخستین دوربین ایکس –ری با تکنولوژی عکس‌برداری غیر مستقیم در ژاپن شد تا به تدریج شیرازه اصلی این شرکت شکل بگیرد. سرانجام در سال 1947 اسم شرکت به نام جدید خود یعنی کنن کمرا اینک تغییر یافت.
سال 1950 نخستین رییس این کمپانی به آمریکا سفر كرد تا نخستین گام‌های تجارت بین المللی كنون برداشته شود. به تبع نتیجه این عمل افتتاح یک شعبه از کنان در آمریکا بود؛ رويدادي كه در سال 1955 و در شهر نیویورک صورت گرفت. فقط دوسال بعد شعبه اروپایی کنان نيز به عنوان یک شرکت زیرگروه به ثبت رسید.در اين دوران این شرکت با تمام قوا به سمت تبدیل شدن یکی از برترین تولیدکنندگان دوربین در جهان پیش می‌رفت. موید این نکته عرضه دوربین کنانت در سال 1961 بود که نام کنان را بيش از پيش بر سر زبان‌ها انداخت. دیگر عملکرد خیره‌کننده این شرکت در دهه شصت، عرضه نخستین ماشین حساب ده كليد الکترونیکی دنیا بود.سرانجام در اواخر همان دهه نام فعلی شركت کنان به عنوان نام رسمی شرکت به ثبت رسید. در پایان دهه شصت کنان در نیویورک و ژنو دو پایگاه نیرومند داشت که فروش سالانه این کمپانی را تا سطح 50 درصد افزایش داده بودند.
جهان خارج از دریچه لنز

در سال 1970 دستگاه ان پی 1100- به عنوان نخستین دستگاه کپی بر روی کاغذ سفید در ژاپن به عرضه رسید. در سال‌های آینده تحقیقات این کمپانی بر روی دوربین وارد فاز جدیدی شد و نخستین دوربین مجهز به میکروکامپیوتر دنیا توسط کنان به بازار عرضه شد؛ تا عزم و قدرت این شرکت به منظور ترك‌تازي در اين حوزه از بازار برای همگان محرز شود. ولی اوج عملکرد اين توليدكننده ژاپني در سال 1979 بروز كرد؛ هنگامي که نخستین پرینتر ليزری دنیا که از یک لیزر نیمه هادی استفاده می‌نمود توسط کنان به بازارهاي جهانی عرضه گردید و به عنوان یک فناوری مدرن و نوآورانه در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفت. با توجه به این اقبال، تمرکز بر روی چاپگرها امری عاقلانه به نظر می‌رسید. سرمایه‌گذاری کنان بر روی این بخش با عرضه نخستین پرینتر جوهرافشان دنیا در سال 1985 به ثمر نشست تا شهرت کنان از یک شرکت تولیدکننده دوربین به یک کمپانی فعال در صنايع نوآورانه مرتبط با چاپ توسعه يابد.
در سال 1987 بنیاد کنان با هدف تحقیقات و فعاليت‌هاي مشترک مابین ژاپن و اروپا شکل گرفت. از دیگر سو شرکت گلداستار کره به عنوان نماینده تولیدات کنان شروع به ساخت محصولات تحت لیسانس این شرکت نمود. در بازه زمانی سال‌هاي 1987 تا 1995، كنون با گسترش محدوده محصولات خود، به بازار سایر ابزارهای دیجیتال مانند اسکنر و حتی شرکت در ساخت تجهیزات پلیس، تلاش در کسب توفیق هرچه بیشتر داشت و حتی با شرکت‌های بزرگی مانند ای بی ام قرارداد همکاری به امضا رسانید.
کنان از دیدگاه ارقام

در حال حاضر این کمپانی بین‌المللی نزدیک به دویست‌هزار کارمند دارد و بر اساس گزارش ارائه‌شده در سال 2010 سالانه کمی بیشتر از 3 ميليارد دلار سود داشته است. کل درآمد این شرکت در سال 2010 نزدیک به 46 ميليارد دلار ارزیابی گردید که در نوع خود نمایانگر عظمت این غول صنایع دیجیتال است. در سال 2007،كنون از سوي نشریه فوربس به عنوان دویست و هفتادمین کمپانی بزرگ دنیا معرفی شد. ولی امروزه و با توجه به تبعات بحران مالی جهانی، این شرکت با رکود نزدیک به دو درصدي روبرو شده است.
با اين حال نکته قابل تامل این است که رویایی که روزگاری از یک اتاق شروع گردید، امروزه در بسیاری از اتاق‌های جهان محصولی از خود به یادگار دارد؛ محصولاتی که همگی تنها یادآور اراده این شرکت بزرگ ژاپنی می‌باشند. محصولاتی که به ما یادآور می‌شوند که همه ما باید رویاهایمان را جدی بگیریم.