نحوه کارکرد اسکنرscanerscanerscaner

در واقع اسکنر یکی از لوازم جانبی رایانه است که برای انتقال اسناد و تصاویر دنیای حقیقی به درون رایانه و تبدیل آنها به صفر و یک به کار می رود. البته اسکنرها انواع مختلفی دارند اما به طور کلی فناوری به کار رفته در همه آنها شبیه به یکدیگر است.
برای اسکن کردن یک عکس ، شما در قدم اول آن عکس را روی صفحه شیشه ای اسکنر می گذارید، اما پس از آن چه اتفاقی می افتد؟ ابتدا عکس به وسیله یک لامپ گزنون روشن می شود. البته در اسکنرهای قدیمی تر از لامپهای فلورسنت معمولی استفاده می شد که از شفافیت تصویر کم می کرد. پس از این مرحله ، تصویر عکس به وسیله یک آیینه زاویه دار به آیینه دیگری منعکس می شود.
بعضی از اسکنرها 2 آیینه و برخی دیگر 3 آیینه دارند. هر یک از این آیینه ها، تعقر کمی دارند که باعث می شود تصویر منعکس شده در یک سطح کوچک تر متمرکز شود و در نتیجه وضوح تصویر بیشتر شود. آخرین آیینه ، تصویر را به یک لنز منعکس می کند. لنز تصویر را از طریق یک سری فیلتر که کارشان جدا کردن 3 رنگ قرمز ، آبی و سبز به کار رفته در تصویر است روی (سی سی دی )یعنی مهمترین قسمت یک اسکنر و رایج ترین فناوری برای دریافت تصویر در اسکنرها متمرکز می کند.
در واقع هر اسکنر باید بتواند به نحوی تصویر را به سیگنال الکتریکی تبدیل کند و (سی سی دی )این کار را انجام می دهد. این بخش مجموعه ای از دیورهای نوری است که نور را به الکترون ها تبدیل می کند. این دیورها به نور حساس هستند و هر چه نوری که به یک دیور می تابد روشن تر باشد ، بار الکتریکی که در آن مکان جمع می شود هم بیشتر خواهد بود.
به این ترتیب رنگهای مختلف تصویر ، بسته به شدت روشنایی ای که دارند ، از طریق دیورهای ولتاژ الکتریکی تبدیل می شوند و کل این مکانیزم شامل آیینه ها ، لنز ، فیلتر و هد اسکن کننده تصویر را می سازند. این هد که به آرامی روی سند حرکت می کند به وسیله یک تسمه به موتوری پله ای متصل است که هد را به جلو می برد. هد اسکن کننده از یک طرف هم به یک میله متصل است که از ایجاد انحراف یا لغزش در مسیر هد ، هنگام خواندن تصویر جلوگیری می کند.
تنظیمات دقیق اجزای مختلف هد، به مدل اسکنر بستگی دارد ، اما اصول آن در تمام اسکنرها مشابه است. البته بجز این فناوری ، فناوری های دیگری هم برای ساخت اسکنر وجود دارد. اسکنرها از نظر شفافیت و وضوح تصویر باهم تفاوت دارند. این مساله به تعداد سنسورها در هر سطر سی سی دی، دقت موتور پله ای ، کیفیت لنز و نیز میزان روشنایی منبع نور بستگی دارد. اما اسکن کردن تصویر مرحله اول کار است. مرحله بعدی ، انتقال تصویر اسکن شده به رایانه است.
برای اتصال اسکنر به رایانه و انتقال تصویر راههای متفاوتی وجود دارد. ساده ترین راه اتصال از طریق پورت موازی است که البته کندترین روش ممکن هم است. روش استفاده از رابط (اس سی اس ای )است که یک رابط موازی با سرعت بالاست. راه سوم هم استفاده از پورت (یواس بی)است. اسکنرهای (یو اس بی )سرعت خوبی دارند و کار کردن با آنها ساده است. روش آخر هم استفاده از (فایر وایر)است که یک گذرگاه بسیار سریع محسوب می شود. البته این روش هزینه بیشتری هم دارد و برای تصاویر با کیفیت بسیار بالا و در مقیاس صنعتی استفاده می شود
.
آموزش اسکن کردن یک سند

اکنون که اسکنر را به کامپیوتر متصل نموده و درایور و نرم‌افزار مخصوص به آن را نصب نموده‌اید، به اصول استفاده از آن خواهیم پرداخت. به احتمال فروان همراه با اسکنر برنامه‌های مخصوص اسکن و ویرایش عکس وجود دارد. اما از آن‌جایی که اسکنر و برنامه‌های اسکن انواع زیادی دارند، از نرم‌افزار اسکن که همراه نسخه‌های ویندوز7 نصب می‌شود، استفاده می‌کنیم. چنانچه هیچ‌کدام از این نسخه‌های ویندوز بر روی سیستم شما نصب نشده است، می‌توانید اصول مطرح شده در این درس را آموخته و در نرم‌افزارهای دیگر اجرا نمایید.

کلیک کنید windows fax and scan در منوی Start سپس منوی All Programs بر روی برنامه‌ی

این نرم‌افزار به صورت خودکار در ویندوز وجود دارد، برای آغاز عملیات اسکن در گوشه پایین سمت چپ روی گزینه اسکن کلیک نمایید.

با این کار به بخش اسکن نرم‌افزار وارد می‌شوید، حال بر روی دکمه نیو اسکن در بالا و گوشه سمت چپ کلیک کنید،

با این کار کادری به نام نیو اسکن پدیدار می‌شود، در بالای کادر می‌توانید نام اسکنر را مشاهده نمایید. در صورتی که بیش از یک اسکنر به کامپیوتر متصل باشد می‌توانید با کلیک بر روی دکمه چنج یک اسکنر دیگر را برگزینید، حال بر روی دکمه پرویو کلیک نمایید.

با این کار اسکنر شروع به کار کرده و در سمت راست کل بستر اسکنر به نمایش در‌می‌آید.

این نقطه‌چین منطقه‌ای را که اسکن شده است را مشخص می‌نماید. بنابراین می‌توانید با درگ کردن گوشه‌های مستطیل محدوده‌ای که می‌خواهید اسکن شود را کوچک‌‌‌‌‌تر کنید، می‌توانید برای این کار اشاره‌گر موس را روی لبه‌های نقطه‌چین نیز قرار داده و درگ کنید.

اکنون به منوهای سمت چپ می‌پردازیم، در بالا یک منوی بازشو به نام پروفایل قرار دارد، در این منو نوع چیزی را که قرار است اسکن شود انتخاب نمایید. گزینه پیش‌فرض فتو یا عکس می‌باشد، این گزینه به معنای آن است که اسکن به صورت رنگی انجام می‌شود.

با کلیک روی داکیومنت و دکمه پرویو مشاهده می‌کنید که اسکن به صورت سیاه سفید انجام می‌شود. از این گزینه می‌توان برای اسکن کردن سندهای متنی، و نیز ایجاد یک نسخه سیاه و سفید از یک عکس رنگی استفاده کرد، انتخاب داکیومنت عموماً موجی ایجاد فایل‌های کم حجم‌تر خواهد شد، بنابراین اگر رنگی بودن اسکن اهمیتی ندارد، گزینه داکیومنت را برگزینید.

بعضی از اسکنرها دارای داکیومنت فیدر بوده و قادرند چندین سند را به طور هم‌زمان اسکن نمایند، بنابراین اگر اسکنر به چند روش عمل اسکن را انجام می‌دهد، می‌توانید در منوی سورس منبع اسکن را تغییر دهید، در این مورد تنها گزینه فلت بد موجود است.

کمی پایین‌تر قرار گرفته اند Color format، File type و Resolution ،

گزینه پیش فرض کالر فرمت بستگی به انتخاب فتو یا داکیومنت در منوی پروفایل دارد، چنانچه داکیومنت را برگزینید، کالر فرمت نیز به گری اسکیل تغییر می‌یابد.

با انتخاب مجدد فتو نیز کالر فرمت نیز به کالر تغییر می‌یابد، همچنین می‌توانید یکی از گزینه‌های کالر گریس کال و سیاه وسفید را برگزینید.

در منوی فایل تایپ به معنی نوع فایل، می‌توانید گزینه تیف را انتخاب نمایید تا اسکن با بالاترین کیفیت انجام شود.

گزینه جی پگ معمولاً برای عکس‌های مربوط به ایمیل و وب انتخاب می‌شود،پی ان جی نیز کاربردی مانند جی پگ دارد، بی ام پی یا بیت کپ معمولاً این روزها کاربرد چندانی ندارد
،